Крис Корнел (роден како Кристофер Џон Бојл, роден на 20 јули 1964 во Сиетл — починал на 18 мај 2017 во Детроит) — американски музичар, пејач и текстописец. Корнел е најпознат како главен вокалист за рок групите Soundgarden и Audioslave. Освен тоа, во текот на својата музичка кариера имал голем број на самостојни песни и саундтраци, а бил и основач на групата Temple of the Dog, бенд посветен на неговиот починат пријател Ендрју Вуд.

Крис Корнел
Крис Корнел во 2011 година
Животописни податоци
Родено имеКристофер Џон Бојл
Познат(а) и какоКрис Корнел
Роден(а)20 јули 1964(1964-07-20)
Сиетл, САД
Починал(а)18 мај 2017(2017-05-18) (возр. 52)
Детроит, САД
Жанрови
Занимања
 • музичар
 • текстописец
Инструменти
Период на активност1984–2017
Издавачи
Соработници
Мреж. местоchriscornell.com

Корнел се смета за еден од главните архитекти на гранџ движењето во 1990-тите[3], и е добро познат по своите текстови и неговата моќна вокална техника. Тој објавил четири соло студиски албуми, Euphoria Morning (1999), Carry On (2007), Scream (2009), Higher Truth (2015), и албумот во живо Songbook (2011). Корнел ја добил номинацијата за наградата „Златен глобус“ за неговата песна „The Keeper“, која се појавила во филмот Machine Gun Preacher од 2011 година. Неговото последно соло издание било добротворниот сингл „The Promise“. Тој бил прогласен за најголемиот рок пејач од читателите на Guitar World,[4], и бил на 4 место на списокот на „Најдобри 100 хевиметал вокалисти[5] и 12-ти најдобри вокалист според МТВ[6]. Пред да започне да се занимава со музика, Корнел бил готвач. Во 1984 година го основал бендот Soundgarden во кој на почетокот бил на тапани за по доаѓањето на Мет Камерон да се префрли на вокал кој комотно се чувствувал во четири октави. Во 2001 била формирана групата Audioslave, заедно со Том Морело од Рејџ и Тим Комерфорд и Бред Вилк.

Корнел има продадено 14,8 милиони албуми, 8,8 милиони дигитални песни и 300 милиони аудио касети само во САД,[7][8], како и преку 30 милиони записи низ целиот свет[9][10][11]. Тој бил номиниран за 14 Греми награди и истите ги освоил на двапати[12][13].

Корнел страдал од депресија и проблеми со дрогата порано во својот живот. Тој бил пронајден мртов во својата хотелска соба во Детроит рано наутро на 18 мај 2017 година, откако настапил на концертот на Soundgarden претходно. Неговата смрт била прогласена за самоубиство[7].

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „Chris Cornell Tickets in Boston Massachusetts, Dallas Texas, Nashville Tennessee, Chicago Illinois, Denver Colorado, & Los Angeles California“. Benzinga.com. June 6, 2015. Посетено на July 20, 2016.
 2. Costa, Emilia (October 22, 2009). „Chris Cornell Rocks Grand Opening of Hard Rock Cafe Las Vegas!“. Spin. Посетено на July 2, 2015.
 3. Gundersen, Edna (March 24, 2009). „Chris Cornell takes another sonic shift with 'Scream'. USA Today. Посетено на April 29, 2009.
 4. „Guitar World Readers Vote Soundgarden's Chris Cornell Rock's Greatest Singer“. Guitar World. November 1, 2013.
 5. "Heavy Metal's All-Time Top 100 Vocalists". Hit Parader. November 2006
 6. „Listology:MTV's 22 Greatest Voices in Music“. Listology. March 8, 2005. Архивирано од изворникот на 2011-12-21. Посетено на 2017-09-12.
 7. 7,0 7,1 „Chris Cornell, Soundgarden Frontman, Dies at Age 52“. Variety. Архивирано од изворникот на May 26, 2017. Посетено на May 26, 2016.
 8. „Chris Cornell Dead At 52, Radio Reacts“. AllAcess.com. May 18, 2017. Посетено на May 26, 2017.
 9. „18 Things You Might Not Have Known About Chris Cornell“. iHeartRadio. May 18, 2017. Архивирано од изворникот на 2017-05-18. Посетено на May 29, 2017.
 10. „Bio - Chris Cornell“. Chris Cornell Official website. Посетено на May 29, 2017.
 11. „Soundgarden's Chris Cornell adds second Auckland show“. Stuff.co.nz. May 21, 2015. Посетено на May 29, 2017.
 12. Baltin, Steve (May 24, 2017). „Remembering Chris Cornell: A sweet sunshower“. Grammy. Посетено на May 29, 2017.
 13. „Chris Cornell - The Recording Academy“. Grammy. Посетено на May 31, 2017.

Надворешни врски

уреди