< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1583 (MDLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1583 година од новата ера, 583. од вториот милениум, 83. од XVI век и четвртта од 1580-тите.

1583 во разни календари
Грегоријански календар1583
MDLXXXIII
Ab urbe condita2336
Ерменски календар1032
ԹՎ ՌԼԲ
Асирски календар6333
Балиски календар1504–1505
Бенгалски календар990
Берберски календар2533
Будистички календар2127
Бурмански календар945
Византиски календар7091–7092
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4279 или 4219
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4280 или 4220
Коптски календар1299–1300
Етиопски календар1575–1576
Еврејски календар5343–5344
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1639–1640
 - Сачка ера1504–1505
 - Кали-југа4683–4684
Холоценски календар11583
Игбоански календар583–584
Ирански календар961–962
Исламски календар990–991
Јапонски календарТеншо 11
(天正11年)
Јавански календар1502–1503
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3916
Мингуо-календар329 пред Р. Кина
民前329年
Нанакшахи115
Тајландски сончев календар2125–2126
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1709 или 1328 или 556
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1710 или 1329 или 557

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7091 и 7092 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6333 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5343 и 5344 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2336.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1583 година се протега во 4219 и 4220, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4279 и 4280 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2126. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 990 и 991 исламска година.

Настани уреди

Без датум уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди