Евгениј III (лат. Eugenius PP. III; ? - 8 јули 1153) — римски папа од 15 февруари 1145 до 8 јули 1153[1]. Познат е по тоа што во 1145 ја издал булата Militia Dei, со која на редот на темпларите му се давало право да собира десеток и да ги погребува загинатите витези на сопствени гробишта.

Eugenius III
Родено име Бернардо Паганели
Папа од 15 февруари 1145
Папа до 8 јули 1153
Претходник Папа Луциј II
Наследник Папа Анастасиј IV
Роден ?
Пиза, Италија
Починал 8 јули 1153
Тиволи, Италија
Други папи по име Евгениј (појаснување)

Поврзано уреди

Наводи уреди