< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1469 (MCDLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1469 година од новата ера, 469. од вториот милениум, 69. од XV век и последна од 1460-тите.

1469 во разни календари
Грегоријански календар1469
MCDLXIX
Ab urbe condita2222
Ерменски календар918
ԹՎ ՋԺԸ
Асирски календар6219
Балиски календар1390–1391
Бенгалски календар876
Берберски календар2419
Будистички календар2013
Бурмански календар831
Византиски календар6977–6978
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4165 или 4105
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4166 или 4106
Коптски календар1185–1186
Етиопски календар1461–1462
Еврејски календар5229–5230
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1525–1526
 - Сачка ера1390–1391
 - Кали-југа4569–4570
Холоценски календар11469
Игбоански календар469–470
Ирански календар847–848
Исламски календар873–874
Јапонски календарОнин 3 / Бунмеј 1
(文明元年)
Јавански календар1385–1386
Јулијански календар1469
MCDLXIX
Корејски календар3802
Мингуо-календар443 пред Р. Кина
民前443年
Нанакшахи1
Тајландски сончев календар2011–2012
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1595 или 1214 или 442
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1596 или 1215 или 443

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6977 и 6978 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6219 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5229 и 5230 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2222.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1469 година се протега во 4105 и 4106, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4165 и 4166 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2012. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 873 и 874 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди