Чедомир Јаневски - Четка (роден на 3 јули 1961 во Скопје) — македонски фудбалски тренер и поранешен играч, кој играл на позицијата одбрана.

Чедомир Јаневски
Лични податоци
Роден на 3 јули 1961
Роден во Скопје, Југославија
Позиција Одбранбен играч (фудбал)
Клупски податоци
Сегашен клуб Македонија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1980–1982 ФК Скопје
1982–1989 ФК Вардар 160 (9)
1989–1991 ФК Клуб Брухе 23 (0)
1991–1995 ФК Шарлоа 87 (4)
1995–1996 ФК Истанбулспор 2 (0)
1996–1997 ФК Локерен 31 (0)
1998–1999 ФК Даринг
Репрезентација
1987 Југославија 2 (0)
1993–1995 Македонија 5 (1)
Тренер на екипи
1997–1998 Македонија u-21
1998–2000 ФК Даринг
2000–2005 ФК Клуб Брухе (млади)
2005–2007 ФК Олимпијакос (асистент)
2007 ФК Клуб Брухе
2007–2008 ФК Гент (асистент)
2008–2009 ФК Црвена Ѕвезда
2009–2011 ФК Еносис Неон Neon
2011–2012 ФК Етникос Ахнас
2012–2013 Македонија
2013- Монс
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Животопис уреди

Професионална кариера уреди

Тренерска кариера уреди

Во својата тренерска кариера, Јаневски предводел повеќе клубови: белгиските „Клуб Брухе“ и „Гент“, „Црвена ѕвезда“ од Белград, кипарските „Енозис Паралимни“ и „Етникос Ахна“, како и белгиските „Монс“ и „Мускрон“.[1]

Наводи уреди

  1. „Јаневски седнува на клупата кај белгискиот Мускрон“, Дневник, година XIX, број 5782, петок, 5 јуни 2015, стр. 22.

Надворешни врски уреди