< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1849 (MDCCCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1849 година од новата ера, 849. од вториот милениум, 49. од XIX век и последна од 1840-тите.

1849 во разни календари
Грегоријански календар1849
MDCCCXLIX
Ab urbe condita2602
Ерменски календар1298
ԹՎ ՌՄՂԸ
Асирски календар6599
Бахајски календар5–6
Балиски календар1770–1771
Бенгалски календар1256
Берберски календар2799
Будистички календар2393
Бурмански календар1211
Византиски календар7357–7358
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4545 или 4485
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4546 или 4486
Коптски календар1565–1566
Етиопски календар1841–1842
Еврејски календар5609–5610
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1905–1906
 - Сачка ера1770–1771
 - Кали-југа4949–4950
Холоценски календар11849
Игбоански календар849–850
Ирански календар1227–1228
Исламски календар1265–1266
Јапонски календарКаеј 2
(嘉永2年)
Јавански календар1777–1778
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4182
Мингуо-календар63 пред Р. Кина
民前63年
Нанакшахи381
Тајландски сончев календар2391–2392
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1975 или 1594 или 822
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1976 или 1595 или 823

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7357 и 7358 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6599 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5609 и 5610 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2602.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1849 година се протега во 4485 и 4486, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4545 и 4546 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2392. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1265 и 1266 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди