< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1862 (MDCCCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1862 година од новата ера, 862. од вториот милениум, 62. од XIX век и трета од 1860-тите.

1862 во разни календари
Грегоријански календар1862
MDCCCLXII
Ab urbe condita2615
Ерменски календар1311
ԹՎ ՌՅԺԱ
Асирски календар6612
Бахајски календар18–19
Балиски календар1783–1784
Бенгалски календар1269
Берберски календар2812
Будистички календар2406
Бурмански календар1224
Византиски календар7370–7371
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4558 или 4498
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4559 или 4499
Коптски календар1578–1579
Етиопски календар1854–1855
Еврејски календар5622–5623
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1918–1919
 - Сачка ера1783–1784
 - Кали-југа4962–4963
Холоценски календар11862
Игбоански календар862–863
Ирански календар1240–1241
Исламски календар1278–1279
Јапонски календарБункју 2
(文久2年)
Јавански календар1790–1791
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4195
Мингуо-календар50 пред Р. Кина
民前50年
Нанакшахи394
Тајландски сончев календар2404–2405
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1988 или 1607 или 835
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1989 или 1608 или 836

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7370 и 7371 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6612 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5622 и 5623 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2615.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1862 година се протега во 4498 и 4499, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4558 и 4559 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2405. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1278 и 1279 исламска година.

Настани уреди

  • 17 јули - Во САД стапи во сила Законот за ослободување на црнците-робови. Тогаш околу 190.000 поранешни робови од територијата на југот на САД стапија во редовите на федералната армија.

Родени уреди

Починале уреди

Браќа Миладиновци

Надворешни врски уреди