< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1635 (MDCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1635 година од новата ера, 635. од вториот милениум, 35. од XVII век и шеста од 1630-тите.

1635 во разни календари
Грегоријански календар1635
MDCXXXV
Ab urbe condita2388
Ерменски календар1084
ԹՎ ՌՁԴ
Асирски календар6385
Балиски календар1556–1557
Бенгалски календар1042
Берберски календар2585
Будистички календар2179
Бурмански календар997
Византиски календар7143–7144
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4331 или 4271
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4332 или 4272
Коптски календар1351–1352
Етиопски календар1627–1628
Еврејски календар5395–5396
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1691–1692
 - Сачка ера1556–1557
 - Кали-југа4735–4736
Холоценски календар11635
Игбоански календар635–636
Ирански календар1013–1014
Исламски календар1044–1045
Јапонски календарКанеј 12
(寛永12年)
Јавански календар1556–1557
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3968
Мингуо-календар277 пред Р. Кина
民前277年
Нанакшахи167
Тајландски сончев календар2177–2178
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1761 или 1380 или 608
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1762 или 1381 или 609

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7143 и 7144 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6385 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5395 и 5396 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2388.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1635 година се протега во 4271 и 4272, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4331 и 4332 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2178. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1044 и 1045 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди