Луј XI
Крал на Франција
Луј XI
На престол22 јули 1461 - 30 август 1483
Крунисување15 август 1461, Ремс
ПретходникШарл VII
НаследникШарл VIII
Почивалиште
ДецаАна Француска
Жана Француска
Шарл VIII
Фери де Мајли
ДинастијаВалоа
ТаткоШарл VII
МајкаМарија Анжујска

Луј XI (роден на 3 јули 1423 во Бурж - починал на 30 август 1483 во Плеси лез Тур) бил крал на Франција од династијата Валоа. Успеал да воспостави внатрешен ред и мир во државата, покорувајќи ги побунетите феудалци и обединувајќи ги сите покраини, освен Фландрија и Бретања. Го помагал развојот на градовите, трговијата, занаетчиството, науката и културата. Извршил реорганизација на војската.


Претходник
Шарл VII
Крал на Франција
1461-1483
Наследник
Шарл VIII