< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1991 (MCMXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1991 година од новата ера, 991. од вториот милениум, 91. од XX век и втора од 1990-тите.

1991 во разни календари
Грегоријански календар1991
MCMXCI
Ab urbe condita2744
Ерменски календар1440
ԹՎ ՌՆԽ
Асирски календар6741
Бахајски календар147–148
Балиски календар1912–1913
Бенгалски календар1398
Берберски календар2941
Будистички календар2535
Бурмански календар1353
Византиски календар7499–7500
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4687 или 4627
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4688 или 4628
Коптски календар1707–1708
Етиопски календар1983–1984
Еврејски календар5751–5752
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2047–2048
 - Сачка ера1912–1913
 - Кали-југа5091–5092
Холоценски календар11991
Игбоански календар991–992
Ирански календар1369–1370
Исламски календар1411–1412
Јапонски календарХејсеј 3
(平成3年)
Јавански календар1923–1924
Џуче-календар80
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4324
Мингуо-календарТајван 80
民國80年
Нанакшахи523
Тајландски сончев календар2534
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
2117 или 1736 или 964
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
2118 или 1737 или 965
Униксно време662688000 – 694223999

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7499 и 7500 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6741 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5751 и 5752 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2744.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1991 година се протега во 4627 и 4628, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4687 и 4688 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2534. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1411 и 1412 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди