Пау Гасол Саез — поранешен шпански професионален кошаркар, роден на 6 јули 1980 година во Барселона. Висок е 2.13 метри и играл во НБА лигата за тимовите на Лос Анџелес Лејкерс,Мемфиз Гризлис,Чикаго Булс,Сан Антонио Спарс и Милвоки Бакс. Тој е син на Мариса Саез и Аугустин Гасол, а неговиот брат Марк Гасол е исто така НБА играч. Гасол беше продаден на Атланта Хокс, но правата ги имаше тимот на Мемфис Гризлис. Во Мемфис, Гасол станал клупски рекордер по бројот на одиграни натпревари, промашени удари, минути во игра, слободни фрлања, офанзивни и дефанзивни скокови, блокови и бодови.[1] По седум поминати години во тимот на Гризлис, Гасол беше трампан во екипата од градот Лос Анџелес на 1 февруари 2008 година. Со Лејкерси освоил две шампионски титули (2009 и 2010).

Пау Гасол


Лични информации
Роден на 6 јули 1980(1980-07-06)(43 г.)
Роден во Барселона, Шпанија
Националност Шпанија Шпанија
Висина 2,16 м
Тежина 113 кг
Позиција центар
Информации за кариерата
Драфт 2008 / Рунда: 1 / Пик: 3
Избран од:
Атланта Атланта Хокс
Проф. кариера 1998—
Моментален клуб
Клуб Барселона Барселона
Број 16
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1998—2001
2001—2008
2008—2014
2014—2016
2016—2019
2019
2021
Барселона Барселона
Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис
Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Чикаго Чикаго Булс
Сан Антонио Сан Антонио Спарс
Милвоки Милвоки Бакс
Барселона Барселона
Репрезентација
2001—2017 Шпанија Шпанија

Наводи уреди

  1. „Memphis Grizzlies Career Leaders“. Basketball-Reference.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 17 мај 2008.

Надворешни врски уреди