Мате Парлов (Сплит, 16 ноември 1948 - Пула, 29 јули 2008) бил југословенски и хрватски боксер. Тој бил олимписки победник на Летните олимписки игри кои се одржале во 1972 година во Минхен. Во 1974 година станал светски првак во Хавана, а во полутешка категорија бил на двапати шампион на Европа. Претходни, Парлов бил осумкратен шампион во бокс на Југославија (1967-1974), на двапати ја освојувал титулата Златна ракавица, а пет пати бил најдобриот боксер на Балканот (1970-1974).

Мате Парлов
Роден 16 ноември 1948
Сплит) СФРЈ денешна Република Хрватска
Починал 29 јули 2008
Пула)
Занимање боксер
Мате Парлов
Медали
Бокс
Натпреварувач за  Југославија
Олимписки игри
Златен медал - прво место Минхен 1972 Тешка категорија
Светско аматерско првенство
Златен медал - прво место Хавана 1974 Тешка категорија

Во 1988 и 1994 година бил избран за најдобар спортист на Југославија. Тој се смета за најдобриот и најголемиот хрватски боксер на сите времиња, како и еден од најголемите хрватски спортисти на 20 век.[1][2][3][4][5][6][7]

Роден е во Сплит, а инаку по потекло е од село Ричица, близу Имотски, Хрватска.

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-04-15. Посетено на 2010-11-15.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-08-02. Посетено на 2010-11-15.
  3. http://www.sportske.hr/Default.aspx?sid=15422[мртва врска]
  4. http://www.index.hr/vijesti/clanak/mate-parlov-se-bori-s-teskom-bolesti-pluca/380708.aspx
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-07-22. Посетено на 2010-11-15.
  6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-09-22. Посетено на 2010-11-15.
  7. http://www.radio101.hr/?section=1&page=3&item=32023