< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

683 (DCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 683 година од новата ера, 683. од првиот милениум, 83. од VII век и четвртта од 680-тите.

683 во разни календари
Грегоријански календар683
DCLXXXIII
Ab urbe condita1436
Ерменски календар132
ԹՎ ՃԼԲ
Асирски календар5433
Балиски календар604–605
Бенгалски календар90
Берберски календар1633
Будистички календар1227
Бурмански календар45
Византиски календар6191–6192
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3379 или 3319
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3380 или 3320
Коптски календар399–400
Етиопски календар675–676
Еврејски календар4443–4444
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера739–740
 - Сачка ера604–605
 - Кали-југа3783–3784
Холоценски календар10683
Ирански календар61–62
Исламски календар63–64
Јапонски календарн/п
Јавански календар575–576
Јулијански календар683
DCLXXXIII
Корејски календар3016
Мингуо-календар1229 пред Р. Кина
民前1229年
Нанакшахи−785
Селевкидски календар994/995 г.г.
Тајландски сончев календар1225–1226
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
809 или 428 или −344
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
810 или 429 или −343

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6191 и 6192 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5433 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4443 и 4444 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1436.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 683 година се протега во 3319 и 3320, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3379 и 3380 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1226. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 63 и 64 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   683 на Ризницата ?