< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1985 (MCMLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1985 година од новата ера, 985. од вториот милениум, 85. од XX век и шеста од 1980-тите.

1985 во разни календари
Грегоријански календар1985
MCMLXXXV
Ab urbe condita2738
Ерменски календар1434
ԹՎ ՌՆԼԴ
Асирски календар6735
Бахајски календар141–142
Балиски календар1906–1907
Бенгалски календар1392
Берберски календар2935
Будистички календар2529
Бурмански календар1347
Византиски календар7493–7494
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4681 или 4621
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4682 или 4622
Коптски календар1701–1702
Етиопски календар1977–1978
Еврејски календар5745–5746
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2041–2042
 - Сачка ера1906–1907
 - Кали-југа5085–5086
Холоценски календар11985
Игбоански календар985–986
Ирански календар1363–1364
Исламски календар1405–1406
Јапонски календарШова 60
(昭和60年)
Јавански календар1917–1918
Џуче-календар74
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4318
Мингуо-календарТајван 74
民國74年
Нанакшахи517
Тајландски сончев календар2528
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
2111 или 1730 или 958
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
2112 или 1731 или 959
Униксно време473385600 – 504921599

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7493 и 7494 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6735 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5745 и 5746 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2738.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1985 година се протега во 4621 и 4622, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4681 и 4682 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2528. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1405 и 1406 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди