< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1456 (MCDLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1456 година од новата ера, 456. од вториот милениум, 56. од XV век и седма од 1450-тите.

1456 во разни календари
Грегоријански календар1456
MCDLVI
Ab urbe condita2209
Ерменски календар905
ԹՎ ՋԵ
Асирски календар6206
Балиски календар1377–1378
Бенгалски календар863
Берберски календар2406
Будистички календар2000
Бурмански календар818
Византиски календар6964–6965
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4152 или 4092
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4153 или 4093
Коптски календар1172–1173
Етиопски календар1448–1449
Еврејски календар5216–5217
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1512–1513
 - Сачка ера1377–1378
 - Кали-југа4556–4557
Холоценски календар11456
Игбоански календар456–457
Ирански календар834–835
Исламски календар860–861
Јапонски календарКошо 2
(康正2年)
Јавански календар1371–1372
Јулијански календар1456
MCDLVI
Корејски календар3789
Мингуо-календар456 пред Р. Кина
民前456年
Нанакшахи−12
Тајландски сончев календар1998–1999
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1582 или 1201 или 429
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1583 или 1202 или 430

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6964 и 6965 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6206 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5216 и 5217 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2209.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1456 година се протега во 4092 и 4093, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4152 и 4153 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1999. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 860 и 861 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

17 октомври - Основан е Универзитет Грајфсвалд, што го прави вториот најстар универзитет во Северна Европа.

Непознати датуми уреди

Родени уреди

Март - Јан Ласки, полски благородник (п. 1531) 1 март - Владислав II, крал на Бохемија, Унгарија и Хрватска (п. 1516) 11 јуни - Ана Невил, англиска кралица и сопруга на Ричард III (1485) 23 јуни - Маргарет Данска, сопруга на шкотскиот крал Јаков III (п. 1486)

16 октомври - Људмила Подебради, (п. 1503) 7 ноември - Маргарета Баварска и наследни принцези од Баварија-Ландсхут (п. 1501) 8 ноември - Кралицата Гонгје, корејски кралски придружник (п. 1474)

Починати уреди

17 октомври - Николас Гренон, француски композитор (р. 1375) 23 октомври - Џовани да Капистрано, италијански светец (р. 1386) 3 ноември - Едмунд Тјудор, татко на кралот Хенри VII1431)

Надворешни врски уреди