Фридрих Велер

Фридрих Велер (германски: Friedrich Wöhler; 31 јули 1800 - 23 септември 1882) бил германски хемичар.

Фридрих Велер
Friedrich Wöhler Stich.jpg
Роден31 јули 1800(1800-07-31)
Починал23 септември 1882(1882-09-23) (возр. 82)
ЖивеалиштеГерманија
НационалностГерманец
ПолињаОрганска хемија
Биохемија
Познат поВелерова синтеза на уреа

Роден во близина на Франкфурт, Германија, Фридрих Велер правел научни експерименти во својата соба уште додека бил момче. Освен што ја добил првата успешна синтеза на уреата, Велер ги изолирал елементите берилиум, алуминиум и силициум. Него го интересирале различни области. Тој станал стручњак за хемија на метеорити, а подоцна во животот помогнал и да се отвори фабрика за пречистување на никелот.

ИзворУреди

  • Дејвис, Адам Харт, уред. (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8. (библ.)