< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1945 (MCMXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1945 година од новата ера, 945. од вториот милениум, 45. од XX век и шеста од 1940-тите.

1945 во разни календари
Грегоријански календар1945
MCMXLV
Ab urbe condita2698
Ерменски календар1394
ԹՎ ՌՅՂԴ
Асирски календар6695
Бахајски календар101–102
Балиски календар1866–1867
Бенгалски календар1352
Берберски календар2895
Будистички календар2489
Бурмански календар1307
Византиски календар7453–7454
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4641 или 4581
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4642 или 4582
Коптски календар1661–1662
Етиопски календар1937–1938
Еврејски календар5705–5706
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2001–2002
 - Сачка ера1866–1867
 - Кали-југа5045–5046
Холоценски календар11945
Игбоански календар945–946
Ирански календар1323–1324
Исламски календар1364–1365
Јапонски календарШова 20
(昭和20年)
Јавански календар1875–1876
Џуче-календар34
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4278
Мингуо-календарР. Кина 34
民國34年
Нанакшахи477
Тајландски сончев календар2488
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
2071 или 1690 или 918
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
2072 или 1691 или 919

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7453 и 7454 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6695 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5705 и 5706 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2698.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1945 година се протега во 4581 и 4582, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4641 и 4642 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2488. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1364 и 1365 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

 
27 јануари: Ослободување на Аушвиц.
 
20 јануари: Дел од одредот на ТОМО на чело со Туши Кераметчиев

февруари уреди

 
Конференцијата на Јалта

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди