Влахо Буковац (француски: Blaise Bukovac; италијански: Biagio Faggioni; 4 јули 1855 – 23 април 1922) бил хрватски сликар.[1][2] Неговиот живот и дело биле еклектични, бидејќи ја продолжил својата кариера на различни локации и неговиот стил значајно се променил во текот на неговата кариера. Едно од неговите најпознати дела е актот Une fleur (Цвет) од 1887, кое е создадено за време на престојот во Франција

Влахо Буковац
Автопортрет
Роден(а)Biagio Faggioni
5 јули 1855(1855-07-05)
Цавтат, Австроунгарија
(денес Хрватска)
Починал(а)23 април 1922(1922-04-23) (возр. 66)
Прага, Чехословачка
(денес Чешка Република)

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Vlaho Bukovac“. www.liverpoolmuseums.org.uk (англиски). Посетено на 2018-07-04.
  2. „Vlaho Bukovac House“. artiststudiomuseum.org. Посетено на 2018-07-04.