Бенедикт VII (лат. Benedictus PP. VII; ? - 10 јули 983) — римски папа од октомври 974 до 10 јули 983[1]. Како Римјанин го поддржувал германскиот цар, но и политиката на Италија. Го охрабрувал монаштвото и се борел против корупцијата на папскиот двор.

Benedictus VII
Податотека:BenedettoVII.jpg
Родено име ?
Папа од октомври 974
Папа до 10 јули 983
Претходник Папа Бенедикт VI
Наследник Папа Јован XIV
Роден ?
Рим
Починал 10 јули 983
Рим
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Наводи уреди