< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1534 (MDXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1534 година од новата ера, 534. од вториот милениум, 34. од XVI век и петта од 1530-тите.

1534 во разни календари
Грегоријански календар1534
MDXXXIV
Ab urbe condita2287
Ерменски календар983
ԹՎ ՋՁԳ
Асирски календар6284
Балиски календар1455–1456
Бенгалски календар941
Берберски календар2484
Будистички календар2078
Бурмански календар896
Византиски календар7042–7043
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4230 или 4170
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4231 или 4171
Коптски календар1250–1251
Етиопски календар1526–1527
Еврејски календар5294–5295
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1590–1591
 - Сачка ера1455–1456
 - Кали-југа4634–4635
Холоценски календар11534
Игбоански календар534–535
Ирански календар912–913
Исламски календар940–941
Јапонски календарТенбун 3
(天文3年)
Јавански календар1452–1453
Јулијански календар1534
MDXXXIV
Корејски календар3867
Мингуо-календар378 пред Р. Кина
民前378年
Нанакшахи66
Тајландски сончев календар2076–2077
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1660 или 1279 или 507
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1661 или 1280 или 508

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7042 и 7043 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6284 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5294 и 5295 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2287.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1534 година се протега во 4170 и 4171, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4230 и 4231 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2077. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 940 и 941 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди