< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1556 (MDLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1556 година од новата ера, 556. од вториот милениум, 56. од XVI век и седма од 1550-тите.

1556 во разни календари
Грегоријански календар1556
MDLVI
Ab urbe condita2309
Ерменски календар1005
ԹՎ ՌԵ
Асирски календар6306
Балиски календар1477–1478
Бенгалски календар963
Берберски календар2506
Будистички календар2100
Бурмански календар918
Византиски календар7064–7065
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4252 или 4192
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4253 или 4193
Коптски календар1272–1273
Етиопски календар1548–1549
Еврејски календар5316–5317
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1612–1613
 - Сачка ера1477–1478
 - Кали-југа4656–4657
Холоценски календар11556
Игбоански календар556–557
Ирански календар934–935
Исламски календар963–964
Јапонски календарКоџи 2
(弘治2年)
Јавански календар1475–1476
Јулијански календар1556
MDLVI
Корејски календар3889
Мингуо-календар356 пред Р. Кина
民前356年
Нанакшахи88
Тајландски сончев календар2098–2099
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1682 или 1301 или 529
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1683 или 1302 или 530

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7064 и 7065 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6306 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5316 и 5317 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2309.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1556 година се протега во 4192 и 4193, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4252 и 4253 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2099. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 963 и 964 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди
  • 23 јануари - Најкатастрофалниот земјотрес во историјата се случил во густо населената провинција Шаанкси во Кина, во кој се проценува дека загинале околу 830.000 луѓе. Огромниот број на жртви се должи на тоа што живееле во вештачки пештери (тнр. јаодонг) ископани во растресита глина.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди