Кристоф Вилибалд Глук

германски композитор

Кристоф Вилибалд Глук (изворно: Christoph Willibald Ritter von Gluck) (Ербах, Баварија, 2 јули 1714 - Виена, 15 април 1787) бил германски оперски композитор и диригент. Ја реформира операта, проповедајќи враќање кон грчката уметност и на тој начин го покажа патот кон музичката драма. Негова позната опера е „Орфеј“[1],[2].

Кристоф Вилибалд Глук
Christoph Willibald Ritter von Gluck
Глук, детален портрет од страна на Џозеф Даплесис
Глук, детален портрет од страна на Џозеф Даплесис
Основни податоци
Роден(а)2 јули 1714
Починал(а)15 април 1787
Занимање/њакомпозитор и диригент

Наводи

уреди
  1. Christoph Willibald Gluck
  2. „CHRISTOPH WILLIBALD GLUCK (1714 - 1787)“. Архивирано од изворникот на 2020-08-10. Посетено на 2021-02-02.