Џош Холовеј (англиски: Josh Holloway)(роден на 20 јули, 1969) е американски актер познат по неговата улога во серијата Изгубени.

Џош Холовеј
Josh Holloway.jpg
Роден(а)Џошуа Ли Холовеј
Активен1999-сега
СопружникЈесика Кумала (2004-сега)