< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1960 (MCMLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1960 година од новата ера, 960. од вториот милениум, 60. од XX век и прва од 1960-тите.

1960 во разни календари
Грегоријански календар1960
MCMLX
Ab urbe condita2713
Ерменски календар1409
ԹՎ ՌՆԹ
Асирски календар6710
Бахајски календар116–117
Балиски календар1881–1882
Бенгалски календар1367
Берберски календар2910
Будистички календар2504
Бурмански календар1322
Византиски календар7468–7469
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4656 или 4596
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4657 или 4597
Коптски календар1676–1677
Етиопски календар1952–1953
Еврејски календар5720–5721
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2016–2017
 - Сачка ера1881–1882
 - Кали-југа5060–5061
Холоценски календар11960
Игбоански календар960–961
Ирански календар1338–1339
Исламски календар1379–1380
Јапонски календарШова 35
(昭和35年)
Јавански календар1891–1892
Џуче-календар49
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4293
Мингуо-календарТајван 49
民國49年
Нанакшахи492
Тајландски сончев календар2503
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
2086 или 1705 или 933
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
2087 или 1706 или 934

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7468 и 7469 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6710 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5720 и 5721 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2713.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1960 година се протега во 4596 и 4597, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4656 и 4657 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2503. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1379 и 1380 исламска година.

Настани уреди

 
Че Гевара

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Без датум уреди

  • Започнува производството на автомобилот Застава 750, популарно наречен „Фиќо“.

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди