Лондон

главен град на Англија и Обединетото Кралство

Лондон (англиски: London) — главен град на Англија и на Обединетото Кралство, а според некои пресметки, воедно е и најголемиот град во Обединетото Кралство и најголемата урбанизирана зона во Европска Унија. Се наоѓа на реката Темза на подрачје каде постојат неселби веќе два милениуми. Историјата на Лондон почнува уште од времето на Римското Царство кога се смета дека бил основан од страна на Римјаните кои го нарекле Лондиниум.[3] Античкото јадро на Лондон во голема мера ги има задржано своите граници. Од периодот на 19. век, името Лондон започнало да се однесува и на делот од градот кој се развивал околу јадрото.[4] Лондон е еден од водечките глобални градови, со развиена уметност, трговија, образование, забава, мода, финансии, здравство, медиуми, професионални услуги, истражување и развој, туризам и транспортот кои придонесуваат за неговата важност.[5]

Лондон
London
Колаж на знаменитости на Лондон:
Колаж на знаменитости на Лондон:
Лондон is located in Обединетото Кралство
Лондон
Лондон
Лондон is located in Европа
Лондон
Лондон
Местоположба во Британија
Координати: 51°30′26″N 0°7′39″W / 51.50722° СГШ; 0.12750° ЗГД / 51.50722; -0.12750
ДржаваОбединето Кралство
ЗемјаАнглија
РегионГолем Лондон
Основан од Римјаните~ 43 г. (како Лондиниум)
ГрофовииСити и Голем Лондон
ОкрузиСити и 32 окрузи
Управа
 • ВидСамоуправа
 • ОрганУправа на Голем Лондон
 • ТелоСобрание на Лондон
 • ГрадоначалникСадик Кан
 • Собрание14 изб. един.
 • Парламент74 изб. един.
 • Европски парламентЛондонска изб. един.
Површина
 • Голем Лондон1.572 км2 (607 ми2)
 • Градска1.737,9 км2 (6,710 ми2)
 • Метро8.382 км2 (3,236 ми2)
Надм. вис.[1]&1000000000000003500000035 м
Население (2014)[2]
 • Голем Лондон8,538,689
 • Густина5,432/км2 (14,07/ми2)
 • Градска9,787,426
 • Метро13,879,757
Часовен појасGMT (UTC)
 • Лете (ЛСВ)BST (UTC+1)
Пошт. бр.
Повик. бр.
GeoTLD.london
Мреж. местоLondon.gov.uk

Лондон е важно културно, економско и образовно средиште во Европа и во светот, а со него се Париз, Њујорк, Токио, се смета за еден од светските центри. Избран е за град-домаќин на Летните олимписки игри во 2012 г.

Лондон како тема во уметноста и во популарната култура уреди

Лондон како тема во книжевноста уреди

Во романотСликата на Доријан Греј“, Оскар Вајлд го опишува Лондон како сив, со милионско население, со валкани грешници и со блескави гревови.[10]

Лондон како тема во музиката уреди

 • „Улиците на Лондон“ (англиски: Streets of London) — песна на британската панк-рок група Anti Nowhere League од 1982 година.[11]
 • „Лондон“ — песна на босанската рок-група Дивље јагоде од 1988 година.[12]
 • „Лондон гори“ (англиски: London's Burning) — песна на британската панк-рок група Клеш (Clash) од 1977 година.[13]
 • „Лондон повикува“ (англиски: London Calling) — песна и албум на Клеш од 1979 година.[14]
 • „Пиштолите од Брикстон“ (англиски: The Guns Of Brixton) — песна на Клеш од 1979 година.[15]
 • „(Не сакам да одам во) Челси“ (англиски: (I Don't Want To Go To) Chelsea) — песна на британскиот рок-музичар Елвис Костело (Elvis Costello) од 1978 година.[16]
 • „Утро во Челси“ (англиски: Chelsea Morning) — песна на канадската музичарка Џони Мичел (Joni Mitchell) од 1969 година.[17]
 • „Мрачните улици на Лондон“ (англиски: Dark Streets of London) — песна на ирската рок-група Поугс (The Pogues) од 1984 година.[18]
 • „Приспивна песна за Лондон“ (англиски: Lullaby of London) — песна на Поугс од 1988 година.[19]
 • „Пикадили“ (англиски: Piccadilly) — песна на британската рок-група Сквиз (Squeeze) од 1981 година.[20]
 • „Лондон“ (англиски: London) — песна на британската група Смитс (Smiths) од 1987 година.[21]
 • „Пикадили циркус“ (англиски: Piccadilly Circus) — песна на северноирската панк-рок група Стиф литле фингерс (Stiff Little Fingers) од 1981 година.[22]
 • „Лондонскиот сообраќај“ (англиски: London Traffic) — песна на британската рок-група The Jam од 1977 година.[23]
 • „Лондонска девојка“ (англиски: London Girl) — песна на The Jam од 1977 година.[23]
 • „Џефри оди на плоштадот Лестер“ (англиски: Jeffrey Goes To Leicester Square) — песна на британската рок-група Џетро тал (Jethro Tull) од 1969 година.[24]

Лондон како тема во филмот уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „London, United Kingdom Forecast : Weather Underground (weather and elevation at Bloomsbury)“ (online). The Weather Underground, Inc. Посетено на 22 August 2014. Наводот journal бара |journal= (help)
 2. „Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland, Mid-2014“. ONS. 25 June 2015. Посетено на 18 October 2015.
 3. „Roman“. The Museum of London. Архивирано од изворникот на 2008-06-22. Посетено на 7 June 2008.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. Mills 2001, стр. 140
 5. „Global Power City Index 2009“ (PDF). Institute for Urban Strategies – The Mori Memorial Foundation. Посетено на 14 December 2010.
 6. Томас Бернхард, Имитатор на гласови. Скопје: Темплум, 2008, стр. 74-75.
 7. Džordž Orvel, Životinjska farma. Beograd; BIGZ, 1985, стр. 101.
 8. Luj-Ferdinand Selin, Putovanje nakraj noći. Beograd: LOM, 2019.
 9. 9,0 9,1 Кинотека на Република Северна Македонија, Програма мај 2019.
 10. Oscar Wilde, Slika Doriana Graya. Zagreb, Mladost, 1989, стр. 52.
 11. YouTube, Anti Nowhere League- Streets Of London (пристапено на 25.12.2016)
 12. YouTube, LONDON - DIVLJE JAGODE (1988) (пристапено на 24.11.2019)
 13. YouTube, The Clash - Londons Burning (пристапено на 17.1.2017)
 14. Amazon, The Clash London Calling (пристапено на 17.1.2017)
 15. DISCOGS, The Clash ‎– London Calling (пристапено на 9.5.2020)
 16. YouTube, (I Don't Want To Go To) Chelsea - Elvis Costello (пристапено на 25.12.2017)
 17. Joni Mitchell – Clouds (пристапено на 27.4.2023)[мртва врска]
 18. YouTube, The Pogues - Red Roses For Me (FULL ALBUM) (пристапено на 22.8.2017)
 19. The Pogues – If I Should Fall From Grace With God (пристапено на 18.9.2023)
 20. YouTube, Squeeze - East Side Story (1981) | FULL ALBUM (пристапено на 31.10.2017)
 21. YouTube, The Smiths - London (Billy Liar video) (пристапено на 17.1.2017)
 22. Stiff Little Fingers – Go For It (пристапено на 3.12.2023)
 23. 23,0 23,1 The Jam – This Is The Modern World (пристапено на 3.1.2023)
 24. Discogs, Jethro Tull ‎– Stand Up (пристапено на 10.12.2020)