< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1854 (MDCCCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1854 година од новата ера, 854. од вториот милениум, 54. од XIX век и петта од 1850-тите.

1854 во разни календари
Грегоријански календар1854
MDCCCLIV
Ab urbe condita2607
Ерменски календар1303
ԹՎ ՌՅԳ
Асирски календар6604
Бахајски календар10–11
Балиски календар1775–1776
Бенгалски календар1261
Берберски календар2804
Будистички календар2398
Бурмански календар1216
Византиски календар7362–7363
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4550 или 4490
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4551 или 4491
Коптски календар1570–1571
Етиопски календар1846–1847
Еврејски календар5614–5615
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1910–1911
 - Сачка ера1775–1776
 - Кали-југа4954–4955
Холоценски календар11854
Игбоански календар854–855
Ирански календар1232–1233
Исламски календар1270–1271
Јапонски календарКаеј 7 / Ансеј 1
(安政元年)
Јавански календар1782–1783
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4187
Мингуо-календар58 пред Р. Кина
民前58年
Нанакшахи386
Тајландски сончев календар2396–2397
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1980 или 1599 или 827
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1981 или 1600 или 828

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7362 и 7363 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6604 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5614 и 5615 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2607.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1854 година се протега во 4490 и 4491, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4550 и 4551 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2397. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1270 и 1271 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди