< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1415 (MCDXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1415 година од новата ера, 415. од вториот милениум, 15. од XV век и шеста од 1410-тите.

1415 во разни календари
Грегоријански календар1415
MCDXV
Ab urbe condita2168
Ерменски календар864
ԹՎ ՊԿԴ
Асирски календар6165
Балиски календар1336–1337
Бенгалски календар822
Берберски календар2365
Будистички календар1959
Бурмански календар777
Византиски календар6923–6924
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4111 или 4051
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4112 или 4052
Коптски календар1131–1132
Етиопски календар1407–1408
Еврејски календар5175–5176
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1471–1472
 - Сачка ера1336–1337
 - Кали-југа4515–4516
Холоценски календар11415
Игбоански календар415–416
Ирански календар793–794
Исламски календар817–818
Јапонски календарОеј 22
(応永22年)
Јавански календар1329–1330
Јулијански календар1415
MCDXV
Корејски календар3748
Мингуо-календар497 пред Р. Кина
民前497年
Нанакшахи−53
Тајландски сончев календар1957–1958
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1541 или 1160 или 388
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1542 или 1161 или 389

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6923 и 6924 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6165 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5175 и 5176 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2168.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1415 година се протега во 4051 и 4052, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4111 и 4112 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1958. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 817 и 818 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди