< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1946 (MCMXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1946 година од новата ера, 946. од вториот милениум, 46. од XX век и седма од 1940-тите.

1946 во разни календари
Грегоријански календар1946
MCMXLVI
Ab urbe condita2699
Ерменски календар1395
ԹՎ ՌՅՂԵ
Асирски календар6696
Бахајски календар102–103
Балиски календар1867–1868
Бенгалски календар1353
Берберски календар2896
Будистички календар2490
Бурмански календар1308
Византиски календар7454–7455
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4642 или 4582
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4643 или 4583
Коптски календар1662–1663
Етиопски календар1938–1939
Еврејски календар5706–5707
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2002–2003
 - Сачка ера1867–1868
 - Кали-југа5046–5047
Холоценски календар11946
Игбоански календар946–947
Ирански календар1324–1325
Исламски календар1365–1366
Јапонски календарШова 21
(昭和21年)
Јавански календар1876–1878
Џуче-календар35
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4279
Мингуо-календарР. Кина 35
民國35年
Нанакшахи478
Тајландски сончев календар2489
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
2072 или 1691 или 919
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
2073 или 1692 или 920

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7454 и 7455 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6696 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5706 и 5707 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2699.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1946 година се протега во 4582 и 4583, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4642 и 4643 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2489. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1365 и 1366 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди
  • 2 јуниИталија на референдум решава да стане република, по што италијанскиот крал е принуден да ја напушти земјата.

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди