Монтевидео (шпански изговор: [monteβiˈðeo]) е најголем град, престолнина и главно пристаниште на Уругвај. Монтевидео воедно е единствениот град во државата со повеќе од милион жители. Официјалното име е Сан Фелипе и Сантјаго де Монтевидео (шпански: San Felipe y Santiago de Montevideo). Според Mercer Human Resource Consulting, Монтевидео го нуди најквалитетниот живот во Латинска Америка.[1][2][3] Градот е седиште на Римокатоличката епархија на Монтевидео.

Монтевидео
Montevideo
The Plaza Independencia, Плоштад на независноста.
The Plaza Independencia, Плоштад на независноста.
Знаме на Монтевидео MontevideoГрб на Монтевидео Montevideo
Прекар(и): none
Гесло: Con libertad ni ofendo ni temo
Со слободата не се навредувам, не се плашам.
Местоположба на Монтевидео Montevideo
Координати: 34°53′S 56°10′W / 34.883° ЈГШ; 56.167° ЗГД / -34.883; -56.167
ДржаваУругвај
Департмандепартман Монтевидео
Основан1726
ОсновачБруно Маурисио де Забала
Управа
 • општински интендентРикардо Ерлих
Надм. вис.&1000000000000004300000043 м
Население (2004)
 • Вкупно1,325,968
 • Ранг1
 • ДемонимМонтевидеано
поштенски код10000
Повик. бр.+02
Мреж. местоwww.montevideo.gub.uy
Панорама на Монтевидео.

Збратимени градови

уреди

Личности

уреди
Родени
Починати

Клима

уреди

Во Монтевидео владее суптропската клима со млаки и суви зими, топли и влажни лета, пролетни времиња со бури и без тропски циклони.

Климатски податоци за Монтевидео (Прадо) 1961–1990
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 42.8
(109)
40.3
(104.5)
38.4
(101.1)
36.7
(98.1)
32.0
(89.6)
27.4
(81.3)
29.8
(85.6)
30.8
(87.4)
32.0
(89.6)
35.8
(96.4)
38.2
(100.8)
40.8
(105.4)
42.8
(109)
Прос. висока °C (°F) 28.4
(83.1)
27.5
(81.5)
25.5
(77.9)
22.0
(71.6)
18.6
(65.5)
15.1
(59.2)
15.0
(59)
16.2
(61.2)
18.0
(64.4)
20.5
(68.9)
23.7
(74.7)
26.5
(79.7)
21.4
(70.5)
Сред. дневна °C (°F) 23.0
(73.4)
22.5
(72.5)
20.6
(69.1)
17.2
(63)
14.0
(57.2)
11.1
(52)
10.9
(51.6)
11.7
(53.1)
13.4
(56.1)
16.0
(60.8)
18.6
(65.5)
21.3
(70.3)
16.7
(62.1)
Прос. ниска °C (°F) 18.0
(64.4)
17.9
(64.2)
16.2
(61.2)
12.9
(55.2)
10.2
(50.4)
7.7
(45.9)
7.2
(45)
7.8
(46)
9.1
(48.4)
11.5
(52.7)
14.2
(57.6)
16.3
(61.3)
12.4
(54.3)
Најниска забележана °C (°F) 6.0
(42.8)
6.8
(44.2)
3.8
(38.8)
1.3
(34.3)
−2.0
(28.4)
−5.6
(21.9)
−5.0
(23)
−3.8
(25.2)
−2.4
(27.7)
−1.5
(29.3)
2.5
(36.5)
5.0
(41)
−5.6
(21.9)
Прос. врнежи мм (ин) 86.8
(3.417)
101.5
(3.996)
104.6
(4.118)
85.5
(3.366)
89.0
(3.504)
83.1
(3.272)
86.4
(3.402)
88.2
(3.472)
93.9
(3.697)
108.5
(4.272)
89.3
(3.516)
84.4
(3.323)
1.101,2
(43,354)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1,0 мм) 6 7 6 6 6 7 7 6 6 7 7 6 77
Прос. релативна влажност (%) 68 69 73 75 78 82 80 77 74 71 71 67 74
Сред. бр. сончеви часови месечно 294.9 230.6 222.8 179.6 164.2 129.7 139.7 164.4 182.3 239.0 248.9 285.3 2.481,4
Извор: Dirección Nacional de Meteorología (extremes 1901–1994)[5][6] Светска метеоролошка организација (подат. за врнежи)[7]

Наводи

уреди
  1. See also La Nación Архивирано на 25 мај 2009 г., Chilean newspaper article that mentions the three Latin American cities with highest quality of life according to the MHRC 2007 investigation.
  2. Montevideo, la mejor ciudad para vivir de América Latina Архивирано на 7 октомври 2007 г. (Montevideo, the best town to live in Latin America) at Uruguayan newspaper La República (3 април 2007)(шпански)
  3. Article from the Café Архивирано на 26 декември 2018 г. (шпански)
  4. „St. Petersburg in figures > International and Interregional Ties“. Архивирано од изворникот на 2009-02-24. Посетено на 2009-05-21.
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име DNM1.
  6. „Estadísticas climatológicas : Estacion Meteorologica Prado“. Dirección Nacional de Meteorología. Архивирано од изворникот на 2013-04-03. Посетено на March 26, 2013.
  7. „Светска метеоролошка информативна служба – Монтевидео“. Светска метеоролошка организација. Архивирано од изворникот на 2013-03-13. Посетено на March 26, 2013.

Надворешни врски

уреди