< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1959 (MCMLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1959 година од новата ера, 959. од вториот милениум, 59. од XX век и последна од 1950-тите.

1959 во разни календари
Грегоријански календар1959
MCMLIX
Ab urbe condita2712
Ерменски календар1408
ԹՎ ՌՆԸ
Асирски календар6709
Бахајски календар115–116
Балиски календар1880–1881
Бенгалски календар1366
Берберски календар2909
Будистички календар2503
Бурмански календар1321
Византиски календар7467–7468
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4655 или 4595
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4656 или 4596
Коптски календар1675–1676
Етиопски календар1951–1952
Еврејски календар5719–5720
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2015–2016
 - Сачка ера1880–1881
 - Кали-југа5059–5060
Холоценски календар11959
Игбоански календар959–960
Ирански календар1337–1338
Исламски календар1378–1379
Јапонски календарШова 34
(昭和34年)
Јавански календар1890–1891
Џуче-календар48
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4292
Мингуо-календарТајван 48
民國48年
Нанакшахи491
Тајландски сончев календар2502
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
2085 или 1704 или 932
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
2086 или 1705 или 933

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7467 и 7468 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6709 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5719 и 5720 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2712.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1959 година се протега во 4595 и 4596, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4655 и 4656 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2502. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1378 и 1379 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди