Баз Олдрин

американски космонаут
(Пренасочено од Едвин Олдрин)

Баз Олдрин, роден Едвин Јуџин Олдрин Џуниор (англиски: Edwin Eugene Aldrin, Jr.) (роден на 20 јануари 1930) е американски пилот и астронаут кој е најдобро познат по неговото учество во мисијата Аполо 11, во која тој бил пилот.

Buzz Aldrin (S69-31743).jpg