< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1153 (MCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1153 година од новата ера, 153. од вториот милениум, 53. од XII век и четвртта од 1150-тите.

1153 во разни календари
Грегоријански календар1153
MCLIII
Ab urbe condita1906
Ерменски календар602
ԹՎ ՈԲ
Асирски календар5903
Балиски календар1074–1075
Бенгалски календар560
Берберски календар2103
Будистички календар1697
Бурмански календар515
Византиски календар6661–6662
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3849 или 3789
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3850 или 3790
Коптски календар869–870
Етиопски календар1145–1146
Еврејски календар4913–4914
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1209–1210
 - Сачка ера1074–1075
 - Кали-југа4253–4254
Холоценски календар11153
Игбоански календар153–154
Ирански календар531–532
Исламски календар547–548
Јапонски календарНинпеј 3
(仁平3年)
Јавански календар1059–1060
Јулијански календар1153
MCLIII
Корејски календар3486
Мингуо-календар759 пред Р. Кина
民前759年
Нанакшахи−315
Селевкидски календар1464/1465 г.г.
Тајландски сончев календар1695–1696
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1279 или 898 или 126
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1280 или 899 или 127

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6661 и 6662 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5903 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4913 и 4914 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1906.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1153 година се протега во 3789 и 3790, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3849 и 3850 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1696. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 547 и 548 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Портрет на Ана Комнина
  • Ана Комнина (1 декември 1083) - византиска принцеза и научник. Најстара ќерка на византискиот цар Алексиј I Комнин и на царицата Ирина. Таа ја напиша Алексијадата, посветена на владеењето на нејзиниот татко. Ова дело ја прави да биде една од првите жени историчари во западниот свет.