< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1978 (MCMLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1978 година од новата ера, 978. од вториот милениум, 78. од XX век и деветта од 1970-тите.

1978 во разни календари
Грегоријански календар1978
MCMLXXVIII
Ab urbe condita2731
Ерменски календар1427
ԹՎ ՌՆԻԷ
Асирски календар6728
Бахајски календар134–135
Балиски календар1899–1900
Бенгалски календар1385
Берберски календар2928
Будистички календар2522
Бурмански календар1340
Византиски календар7486–7487
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4674 или 4614
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4675 или 4615
Коптски календар1694–1695
Етиопски календар1970–1971
Еврејски календар5738–5739
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2034–2035
 - Сачка ера1899–1900
 - Кали-југа5078–5079
Холоценски календар11978
Игбоански календар978–979
Ирански календар1356–1357
Исламски календар1398–1399
Јапонски календарШова 53
(昭和53年)
Јавански календар1909–1910
Џуче-календар67
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4311
Мингуо-календарТајван 67
民國67年
Нанакшахи510
Тајландски сончев календар2521
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
2104 или 1723 или 951
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
2105 или 1724 или 952
Униксно време252460800 – 283996799

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7486 и 7487 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6728 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5738 и 5739 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2731.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1978 година се протега во 4614 и 4615, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4674 и 4675 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2521. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1398 и 1399 исламска година.

1978 како тема во уметноста и во популарната култура

уреди

Настани

уреди

јануари

уреди
  • 22 јануари - Првпат во историјата на космонаутиката, во вселенската орбита е остварена „операцијата снабдување“. По дводневно самостојно летање товарниот брод без екипаж „Прогрес - 1“ автоматски се спои со системот „Саљут - 6“ - „Сојуз - 27“. Ова летало однесе во вселената гориво за моторите, материјали за натамошно истражување, како и вода, воздух и храна за космонаутите.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди