< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1509 (MDIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1509 година од новата ера, 509. од вториот милениум, 9. од XVI век и последна од 1500-тите.

1509 во разни календари
Грегоријански календар1509
MDIX
Ab urbe condita2262
Ерменски календар958
ԹՎ ՋԾԸ
Асирски календар6259
Балиски календар1430–1431
Бенгалски календар916
Берберски календар2459
Будистички календар2053
Бурмански календар871
Византиски календар7017–7018
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4205 или 4145
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4206 или 4146
Коптски календар1225–1226
Етиопски календар1501–1502
Еврејски календар5269–5270
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1565–1566
 - Сачка ера1430–1431
 - Кали-југа4609–4610
Холоценски календар11509
Игбоански календар509–510
Ирански календар887–888
Исламски календар914–915
Јапонски календарЕјшо 6
(永正6年)
Јавански календар1426–1427
Јулијански календар1509
MDIX
Корејски календар3842
Мингуо-календар403 пред Р. Кина
民前403年
Нанакшахи41
Тајландски сончев календар2051–2052
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1635 или 1254 или 482
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1636 или 1255 или 483

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7017 и 7018 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6259 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5269 и 5270 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2262.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1509 година се протега во 4145 и 4146, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4205 и 4206 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2052. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 914 и 915 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди