< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1907 (MCMVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1907 година од новата ера, 907. од вториот милениум, 7. од XX век и осма од 1900-тите.

1907 во разни календари
Грегоријански календар1907
MCMVII
Ab urbe condita2660
Ерменски календар1356
ԹՎ ՌՅԾԶ
Асирски календар6657
Бахајски календар63–64
Балиски календар1828–1829
Бенгалски календар1314
Берберски календар2857
Будистички календар2451
Бурмански календар1269
Византиски календар7415–7416
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4603 или 4543
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4604 или 4544
Коптски календар1623–1624
Етиопски календар1899–1900
Еврејски календар5667–5668
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1963–1964
 - Сачка ера1828–1829
 - Кали-југа5007–5008
Холоценски календар11907
Игбоански календар907–908
Ирански календар1285–1286
Исламски календар1324–1325
Јапонски календарМејџи 40
(明治40年)
Јавански календар1836–1837
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4240
Мингуо-календар5 пред Р. Кина
民前5年
Нанакшахи439
Тајландски сончев календар2449–2450
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
2033 или 1652 или 880
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
2034 или 1653 или 881

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7415 и 7416 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6657 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5667 и 5668 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2660.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1907 година се протега во 4543 и 4544, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4603 и 4604 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2450. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1324 и 1325 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди