Арнолд Шварценегер

Арнолд Шварценегер (германски: Arnold Schwarzenegger) — австриско-американски телоградител, глумец, политичар, модел, стопанственик и 38-ми гувернер на Калифорнија.

Арнолд Шварценегер
Arnold Schwarzenegger
Арнолд Шварценегер


Во служба
На функција од 
17 ноември 2003
Претходник Греј Дејвис

Роден 30 јули 1947
Тал, Штаерска, Австрија
Партија Републиканска
Сопружник Марија Шривер
Религија Католик
Потпис Arnold Schwarzenegger Signature.svg

ЖивотописУреди

Арнолд Шварценегер бил оженет со Марија Марија Шрајвер. Во 1997 година, само пет дена по раѓањето на нивниот син Кристофер, Милдред Патрисија Буена, домаќинката која работела во куќата на семејството Шварценегер, го родила вонбрачниот син на Шварценегер кого тој го признал дури во 2011 година. Подоцна, Шварценегер изјавил дека дознал за својот вонбрачен син, дури кога тој наполнил седум-осум години. Притоа, тој веднаш започнал да се грижи за него и во 2010 година купил нова куќа со базен во Бејкерсфилд. Поради ова неверство, во мај 2011 година, сопругата на Шварценегер се развела од него, по 25 години поминати во брак.[1]

Спортска кариераУреди

Арнолд Шварценегер се смета за еден од најдобрите телоградители на сите времиња , тој бил 7 пати Мистер Олимпиа.

Филмска кариераУреди

ФилмографијаУреди

Политичка кариераУреди

НаводиУреди

  1. Наташа Спирова, „Џад Лоу падна на дадилката, на Лопез слабост ѝ се танчерите“, Антена, број 852, 24.20.2014, стр. 13.