< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1874 (MDCCCLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1874. година од новата ера, 874. од вториот милениум, 74. од 19 век и петта од 1870-тите.

1874 г.  во други календари
Грегоријански календар 1874
MDCCCLXXIV
Ab urbe condita 2627
Асирски календар 6624
Бахајски календар 30–31
Бенгалски календар 1281
Берберски календар 2824
Будистички календар 2418
Бурмански календар 1236
Византиски календар 7382–7383
Еврејски календар 5634–5635
Ерменски календар 1323
ԹՎ ՌՅԻԳ
Етиопски календар 1866-1867
Игбоански календар 874–875
Ирански календар 1252–1253
Исламски календар 1290–1291
Јапонски календар Период Меиџи 7
(7年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 癸酉年月日
(4510/4570)
— до —
甲戌年月日
(4511/4571)
Коптски календар 1590–1591
Корејски календар 4207
Календар Мингуо 38 пред РК
民前38年
Селевкидски календар 2185–2186
Тајландски сончев календар 2417
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1930–1931
 - Шака самват 1796–1797
 - Кали југа 4975–4976
Француски револуционерен календар LXXXIILXXXIII
82–83
Холоценски календар 11874
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7382 и 7383 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6624 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5634 и 5635 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2627.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1874. година се протега во 4510 и 4511, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4570 и 4571 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2417. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1290 и 1291 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди