< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1746 (MDCCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1746 година од новата ера, 746. од вториот милениум, 46. од XVIII век и седма од 1740-тите.

1746 во разни календари
Грегоријански календар1746
MDCCXLVI
Ab urbe condita2499
Ерменски календар1195
ԹՎ ՌՃՂԵ
Асирски календар6496
Балиски календар1667–1668
Бенгалски календар1153
Берберски календар2696
Будистички календар2290
Бурмански календар1108
Византиски календар7254–7255
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4442 или 4382
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4443 или 4383
Коптски календар1462–1463
Етиопски календар1738–1739
Еврејски календар5506–5507
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1802–1803
 - Сачка ера1667–1668
 - Кали-југа4846–4847
Холоценски календар11746
Игбоански календар746–747
Ирански календар1124–1125
Исламски календар1158–1159
Јапонски календарЕнкјо 3
(延享3年)
Јавански календар1670–1671
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4079
Мингуо-календар166 пред Р. Кина
民前166年
Нанакшахи278
Тајландски сончев календар2288–2289
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1872 или 1491 или 719
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1873 или 1492 или 720

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7254 и 7255 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6496 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5506 и 5507 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2499.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1746 година се протега во 4382 и 4383, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4442 и 4443 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2289. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1158 и 1159 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди