< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2003 (MMIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 2003. година од новата ера, 3. од третиот милениум, 3. од 21 век и четвртта од 2000-тите.

2003 г.  во други календари
Грегоријански календар 2003
MMIII
Ab urbe condita 2756
Асирски календар 6753
Бахајски календар 159–160
Бенгалски календар 1410
Берберски календар 2953
Будистички календар 2547
Бурмански календар 1365
Византиски календар 7511–7512
Еврејски календар 5763–5764
Ерменски календар 1452
ԹՎ ՌՆԾԲ
Етиопски календар 1995-1996
Игбоански календар 1003–1004
Ирански календар 1381–1382
Исламски календар 1423–1424
Јапонски календар Хеисеи 15
(15年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬午年月日
(4639/4699)
— до —
癸未年月日
(4640/4700)
Коптски календар 1719–1720
Корејски календар 4336
Календар Мингуо Република Кина 92
民國92年
Селевкидски календар 2314–2315
Тајландски сончев календар 2546
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2059–2060
 - Шака самват 1925–1926
 - Кали југа 5104–5105
Француски револуционерен календар CCXICCXII
211–212
Холоценски календар 12003
Џуче-календар 92

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7511 и 7512 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6753 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5763 и 5764 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2756.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2003. година се протега во 4639 и 4640, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4699 и 4700 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2546. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1423 и 1424 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди

ПоврзаноУреди