Србија Филип Пајовиќ
Лични податоци
Роден на 30 јули 1993(1993-07-30)(30 г.)
Роден во Зрењанин, Србија
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Ујпешт
Број 1
Младинска кариера
–2008 Банат Зрењанин
2008–2009 Војводина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011
2011–2014
2012–2016
2012–2013
2016
2016–2017
2017–
Војводина
Видеотон II
Видеотон
Академија Пушкаш (п.)
Академија Пушкаш (п.)
Чукарички
Ујпешт
2
33
2
1
5
6
15
(0)
(0)
(0)
(0)
(0)
(0)
(0)
Репрезентација
2009–2011 Србија Србија 17 13 (0)
2011–2012 Србија Србија 19 9 (0)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 ноември 2017
Филип Пајовиќ (р. 30 јули 1993 во Зрењанин) — српски фудбалер[1].
Тој е српски голман кој моментално е прв голман на унгарскиот прволигаш Ујпешт[2]. Во сезоната 2011–12, Пајовиќ со тимот на Видеотон го има освоено унгарскиот лига куп, додека во сезоната 2014–15 со истиот тим стана шампион на Унгарија.

Титули уреди

Клупски уреди

  Видеотон уреди

Наводи уреди

  1. „Филип Пајовиќ - трансфер од Чукарички во Ујпешт“. Спортски Журнал.
  2. „Филип Пајовиќ“. Soccerway.

Надворешни врски уреди