< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1452 (MCDLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1452 година од новата ера, 452. од вториот милениум, 52. од XV век и трета од 1450-тите.

1452 во разни календари
Грегоријански календар1452
MCDLII
Ab urbe condita2205
Ерменски календар901
ԹՎ ՋԱ
Асирски календар6202
Балиски календар1373–1374
Бенгалски календар859
Берберски календар2402
Будистички календар1996
Бурмански календар814
Византиски календар6960–6961
Кинески календар辛未(мет. коза)
4148 или 4088
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4149 или 4089
Коптски календар1168–1169
Етиопски календар1444–1445
Еврејски календар5212–5213
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1508–1509
 - Сачка ера1373–1374
 - Кали-југа4552–4553
Холоценски календар11452
Игбоански календар452–453
Ирански календар830–831
Исламски календар855–856
Јапонски календарХотоку 4 / Кјотоку 1
(享徳元年)
Јавански календар1367–1368
Јулијански календар1452
MCDLII
Корејски календар3785
Мингуо-календар460 пред Р. Кина
民前460年
Нанакшахи−16
Тајландски сончев календар1994–1995
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1578 или 1197 или 425
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1579 или 1198 или 426

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6960 и 6961 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6202 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5212 и 5213 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2205.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1452 година се протега во 4088 и 4089, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4148 и 4149 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1995. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 855 и 856 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

Непознати дати уреди

Родени уреди

 
Леонардо да Винчи

Починале уреди

Наводи уреди

  1. „Historical Events in 1452“. OnThisDay.com (англиски). Посетено на 2017-08-08.
  2. Setton, Kenneth M. (1978). The Papacy and the Levant (1204–1571), volume II: The Fifteenth Century. DIANE Publishing. стр. 146. ISBN 0-87169-127-2.

Надворешни врски уреди