< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1784 (MDCCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1784 година од новата ера, 784. од вториот милениум, 84. од XVIII век и петта од 1780-тите.

1784 во разни календари
Грегоријански календар1784
MDCCLXXXIV
Ab urbe condita2537
Ерменски календар1233
ԹՎ ՌՄԼԳ
Асирски календар6534
Балиски календар1705–1706
Бенгалски календар1191
Берберски календар2734
Будистички календар2328
Бурмански календар1146
Византиски календар7292–7293
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4480 или 4420
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4481 или 4421
Коптски календар1500–1501
Етиопски календар1776–1777
Еврејски календар5544–5545
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1840–1841
 - Сачка ера1705–1706
 - Кали-југа4884–4885
Холоценски календар11784
Игбоански календар784–785
Ирански календар1162–1163
Исламски календар1198–1199
Јапонски календарТенмеј 4
(天明4年)
Јавански календар1710–1711
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4117
Мингуо-календар128 пред Р. Кина
民前128年
Нанакшахи316
Тајландски сончев календар2326–2327
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1910 или 1529 или 757
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1911 или 1530 или 758

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7292 и 7293 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6534 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5544 и 5545 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2537.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1784 година се протега во 4420 и 4421, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4480 и 4481 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2327. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1198 и 1199 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди