< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1941 (MCMXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1941. година од новата ера, 941. од вториот милениум, 41. од 20 век и втора од 1940-тите.

1941 г.  во други календари
Грегоријански календар 1941
MCMXLI
Ab urbe condita 2694
Асирски календар 6691
Бахајски календар 97–98
Бенгалски календар 1348
Берберски календар 2891
Будистички календар 2485
Бурмански календар 1303
Византиски календар 7449–7450
Еврејски календар 5701–5702
Ерменски календар 1390
ԹՎ ՌՅՂ
Етиопски календар 1933-1934
Игбоански календар 941–942
Ирански календар 1319–1320
Исламски календар 1359–1360
Јапонски календар Период Шова 16
(16年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 庚辰年月日
(4577/4637)
— до —
辛巳年月日
(4578/4638)
Коптски календар 1657–1658
Корејски календар 4274
Календар Мингуо Република Кина 30
民國30年
Селевкидски календар 2252–2253
Тајландски сончев календар 2484
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1997–1998
 - Шака самват 1863–1864
 - Кали југа 5042–5043
Француски револуционерен календар CXLIXCL
149–150
Холоценски календар 11941
Џуче-календар 30

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7449 и 7450 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6691 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5701 и 5702 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2694.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1941. година се протега во 4577 и 4578, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4637 и 4638 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2484. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1359 и 1360 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди


Види истоУреди