Харисон „Џек“ Шмит (роден во Ново Мексико во 3 јули 1935 година) — американски космонаут.

Харисон Хаган Џек Смит
Космонаут од НАСА
НационалностАмерикаско
СтатусПензиониран
Роден3 јули 1935
Санта Рита, Ново Мексико, САД
Други имиња
Харисон Хаган Шмит
Друго занимање
Геологија
Образование
Технолошки Универзитет во Калифорнија, Б.С. 1957
Универзитет во Осло
Универзитет Харвард, Д-р 1964
Поминато време во вселената
12 д 13 ч 52 м
ИзборНаучна група од 1965
МисииАполо 17
Обележја на мисиите
Пензиониран30 август 1975

Студирал геологија на универзитетите Калтек и Харвард. Додека работел за американското геолошко друштво за набљудување се придружил на тимот во отсекот планетарна геологија (космонаути-геолози). Во јуни 1965 г. НАСА го избрала Шмит како научник-космонаут, а подоцна бел избран како пилот на месечевиот модул „Аполо 17“. Во декември 1972 година тој бил првиот и единствен геолог којшто стапнал на Месечината. Едно од најголемите достигнувања на „Аполо 17“ било неговото откритие на портокаловото стакло во месечинските карпи.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „50 Years in Space - Harrison Schmitt“. California Institute of Technology. Архивирано од изворникот 2009-06-15. Посетено на June 16, 2009.