< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1844 (MDCCCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1844 година од новата ера, 844. од вториот милениум, 44. од XIX век и петта од 1840-тите.

1844 во разни календари
Грегоријански календар1844
MDCCCXLIV
Ab urbe condita2597
Ерменски календар1293
ԹՎ ՌՄՂԳ
Асирски календар6594
Бахајски календар0–1
Балиски календар1765–1766
Бенгалски календар1251
Берберски календар2794
Будистички календар2388
Бурмански календар1206
Византиски календар7352–7353
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4540 или 4480
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4541 или 4481
Коптски календар1560–1561
Етиопски календар1836–1837
Еврејски календар5604–5605
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1900–1901
 - Сачка ера1765–1766
 - Кали-југа4944–4945
Холоценски календар11844
Игбоански календар844–845
Ирански календар1222–1223
Исламски календар1259–1260
Јапонски календарТенпо 15 / Кока 1
(弘化元年)
Јавански календар1771–1772
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4177
Мингуо-календар68 пред Р. Кина
民前68年
Нанакшахи376
Тајландски сончев календар2386–2387
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1970 или 1589 или 817
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1971 или 1590 или 818

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7352 и 7353 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6594 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5604 и 5605 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2597.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1844 година се протега во 4480 и 4481, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4540 и 4541 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2387. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1259 и 1260 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди