< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1553 (MDLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1553 година од новата ера, 553. од вториот милениум, 53. од XVI век и четвртта од 1550-тите.

1553 во разни календари
Грегоријански календар1553
MDLIII
Ab urbe condita2306
Ерменски календар1002
ԹՎ ՌԲ
Асирски календар6303
Балиски календар1474–1475
Бенгалски календар960
Берберски календар2503
Будистички календар2097
Бурмански календар915
Византиски календар7061–7062
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4249 или 4189
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4250 или 4190
Коптски календар1269–1270
Етиопски календар1545–1546
Еврејски календар5313–5314
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1609–1610
 - Сачка ера1474–1475
 - Кали-југа4653–4654
Холоценски календар11553
Игбоански календар553–554
Ирански календар931–932
Исламски календар960–961
Јапонски календарТенбун 22
(天文22年)
Јавански календар1471–1472
Јулијански календар1553
MDLIII
Корејски календар3886
Мингуо-календар359 пред Р. Кина
民前359年
Нанакшахи85
Тајландски сончев календар2095–2096
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1679 или 1298 или 526
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1680 или 1299 или 527

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7061 и 7062 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6303 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5313 и 5314 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2306.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1553 година се протега во 4189 и 4190, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4249 и 4250 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2096. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 960 и 961 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди