< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1937 (MCMXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1937 година од новата ера, 937. од вториот милениум, 37. од XX век и осма од 1930-тите.

1937 во разни календари
Грегоријански календар1937
MCMXXXVII
Ab urbe condita2690
Ерменски календар1386
ԹՎ ՌՅՁԶ
Асирски календар6687
Бахајски календар93–94
Балиски календар1858–1859
Бенгалски календар1344
Берберски календар2887
Будистички календар2481
Бурмански календар1299
Византиски календар7445–7446
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4633 или 4573
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4634 или 4574
Коптски календар1653–1654
Етиопски календар1929–1930
Еврејски календар5697–5698
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1993–1994
 - Сачка ера1858–1859
 - Кали-југа5037–5038
Холоценски календар11937
Игбоански календар937–938
Ирански календар1315–1316
Исламски календар1355–1356
Јапонски календарШова 12
(昭和12年)
Јавански календар1867–1868
Џуче-календар26
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4270
Мингуо-календарР. Кина 26
民國26年
Нанакшахи469
Тајландски сончев календар2479–2480
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
2063 или 1682 или 910
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
2064 или 1683 или 911

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7445 и 7446 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6687 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5697 и 5698 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2690.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1937 година се протега во 4573 и 4574, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4633 и 4634 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2480. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1355 и 1356 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди