Џон Квинси Адамс (англиски: John Quincy Adams) (11 јули 176723 февруари 1848) бил дипломат, политичар и шестиот претседател на САД (4 март 1825 - 4 март 1829). Членувал во Федералистите, Демократ-Републиканците, Национал-Републиканците, а подоцна и во Анти-Масоните. Адамс бил син на американскиот претседател Џон Адамс и Абгејл Адамс. Тој бил еден од најпознатите дипломати[1], учесник во многу меѓународни преговори и застапник на Монровата доктрина.

Џон Квинси Адамс
John Quincy Adams
Портрет на Џон Адамс.
6. Претседател на САД
На должноста
4 март 1825 – 4 март 1829
Потпретседател Џон Калун
Претходник Џемс Монро
Наследник Ендру Џексон
Член на Претставничкиот дом на САД Претставничкиот дом
од на Масачусетс 8ма, 9-та и 11-та
На должноста
4 март 1831 – 23 февруари 1848
Осми Државен секретар на САД
На должноста
22 септември 1817 – 3 март 1825
Претседател Џемс Монро
Претходник Џемс Монро
Наследник Хенри Клеј
САД Амбасадор во Одединето Кралство
На должноста
1815–1817
Претседател Џејмс Медисон
Претходник Џонатан Расел
Наследник Ричард Раш
САД Амбасадор во Русија
На должноста
1809–1814
Претседател Џејмс Медисон
Претходник New Office
Наследник Џејмс Бајард
Сенатор на САД
од Масачусетс
На должноста
4 март 1803 – 8 јуни 1808
Претходник Џонатан Масон
Наследник Џејмс Лојд
Член на
Масачусетски сенат
На должноста
1802–1803
САД Амбасадор во Прусија
На должноста
1797–1801
Претседател Џон Адамс
Претходник New Office
Наследник Хенри Ветон
САД Амбасадор во Холандија
На должноста
1794–1797
Претседател Џорџ Вашингтон
Претходник Вилијам Шорт
Наследник Виијам Ванс Мареи
Лични податоци
Роден(а) 11 јули 1767
Бреинтри Британска Америка
Починал(а) 23 февруари 1848(1848-02-23) (возр. 80)
Вашингтон
Почивалиште Обедината прва париска црква во Масачусетс
Партија Федералист
Демократска републиканска партија
Национална републиканска партија
Антимасонска партија
Whig
Сопружник Луиза Адамс
Деца Луиза Адамс
Џорџ вашингтон Адамс
Џон Адамс
Чарлс Френсис Адамс
Установа Леиденски универзитет
Харвардски универзитет
Занимање Адвокат
Вероисповед Унитаризам
Потпис

За време на неговото владеење предложил програм за модернизација и напредок во образованието, но предлогот не поминал на Конгресот. Подоцна, како конгресмен бил еден од главните противници на ропството, политика која што подоцна ја следел Абрахам Линколн.

Наводи

уреди
  1. Bemis John Quincy Adams and the Union (1956)

Поврзано

уреди