< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1980 (MCMLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1980 година од новата ера, 980. од вториот милениум, 80. од XX век и прва од 1980-тите.

1980 во разни календари
Грегоријански календар1980
MCMLXXX
Ab urbe condita2733
Ерменски календар1429
ԹՎ ՌՆԻԹ
Асирски календар6730
Бахајски календар136–137
Балиски календар1901–1902
Бенгалски календар1387
Берберски календар2930
Будистички календар2524
Бурмански календар1342
Византиски календар7488–7489
Кинески календар己未(зем. коза)
4676 или 4616
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4677 или 4617
Коптски календар1696–1697
Етиопски календар1972–1973
Еврејски календар5740–5741
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2036–2037
 - Сачка ера1901–1902
 - Кали-југа5080–5081
Холоценски календар11980
Игбоански календар980–981
Ирански календар1358–1359
Исламски календар1400–1401
Јапонски календарШова 55
(昭和55年)
Јавански календар1912–1913
Џуче-календар69
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4313
Мингуо-календарТајван 69
民國69年
Нанакшахи512
Тајландски сончев календар2523
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
2106 или 1725 или 953
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
2107 или 1726 или 954
Униксно време315532800 – 347155199

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7488 и 7489 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6730 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5740 и 5741 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2733.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1980 година се протега во 4616 и 4617, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4676 и 4677 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2523. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1400 и 1401 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди