Клаус Чичер (Klaus Tschütscher), (р. 8 јули 1967) е моменталниот премиер на Лихтенштајн[1]. Негови ресори се економијата, правдата и спортот. Припадник е на партијата Татковински сојуз.

Клаус Чичер
Klaus Tschuetscher 1.jpg
Премиер на Лихтенштајн
На должноста
Стапил
25 март 2009
Монарх Алоа (регент)
Претходник Отмар Хаслер
Лични податоци
Роден(а) 8 јули 1967 (1967-07-08) (55 г.)
Партија Татковински сојуз
Живеалиште Ругел, Лихтенштајн
Установа Универзитет на Санкт Гален

Студирал право на Универзитетот на Санкт Гален и во 1996 се стекнал со докторат на тоа поле.

Оженет е, и има две деца. Живее во Ругел.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Политички функции
Претходник
Отмар Хаслер
Премиер на Лихтенштајн
2009 – сега
Наследник
Во служба